Jedinstvena akcija Mjesnog odbora Crikvenica - zapad: Grade zgradu za društvene potrebe

 Članak preuzet sa portala crikva.hr

Uočavajući potrebe stanovnika zapadnog dijela Crikvenice, članovi Vijeća Mjesnog odbora Crikvenica - zapad su 2008. krenuli u akciju koja je za mnoge tada imala utopijski karakter – naumili su sagraditi zgradu za društvene potrebe i to vlastitim angažmanom. Predvođeni agilnim predsjednikom Vijeća MO Brankom Klekovićem, kojemu je inače komunalna problematika dobro poznata, prionuli su poslu, a rezultat njihova rada je itekako vidljiv – na mjestu nekadašnjeg smetlišta na Dugi niknula je zgrada u kojoj će, kad se završi, biti prostor za odvijanje brojnih društvenih aktivnosti. Više o čitavoj inicijativi saznali smo iz prve ruke, od Branka Klekovića, ondašnjeg i sadašnjeg predsjednika Vijeća MO Crikvenica - zapad: 

- Na području našeg mjesnog odbora nema nikakvog prostora u kojem bi se odvijale društvene aktivnosti ljudi koji ovdje žive. Od 1981. postoji Udruga za narodne običaje „Duga“ koja nema prostor za djelovanje, držanje instrumenata i opreme, jednako kao ni Malonogometni klub „Duga“. Čak ni naš mjesni odbor, jedini od svih u Gradu Crikvenici, nema odgovarajući prostor za rad na svom teritoriju, no to je posebna tema. Znajući za sve to odlučili smo pokrenuti gradnju zgrade na mjestu koje je inače bilo okupljalište žitelja Duge, ali bez odgovarajuće infrastrukture. Pokraj igrališta za cageball bilo je zapušteno zemljište, zapravo smetlište i ruševna zgrada, na kojem smo željeli izgraditi zgradu za društvene namjene i to vlastitim angažmanom. Vijeće MO donijelo je jednoglasnu odluku da krenemo u gradnju i nakon puno truda i rada rezultat vidite.

Kako se odvijao čitav proces, na kakve ste poteškoće nailazili?

- Naglasio bih da je prije gradnje same zgrade na ovom prostoru 2010. na inicijativu Kazimira Baričevića, kao utemeljitelja MNK „Duga“, napravljeno igralište za cageball (nogomet u „kavezu“) i uređen prostor uz njega, gdje se tijekom godine okupljaju mladi i bave sportom. Također se ovdje za vrijeme maškara okupljaju maškarane grupe pa je ovaj prostor vremenom postao središte društvenog života žitelja Duge. Najvažnije u cijeloj priči je da je ogroman dio posla prije same gradnje zgrade obavljen dobrovoljnim radom članova Udruge „Duga“ i MNK „Duga“ te uz pomoć brojnih poduzetnika i pojedinaca kojima smo na tome izuzetno zahvalni. Usporedo s pripremom terena radili smo na ishodovanju potrebnih dozvola za gradnju i kad smo to riješili krenuli smo u gradnju zgrade. 

Što će konkretno zgrada društvene namjene donijeti, koje će sadržaje imati?

- U podrumskom prostoru bit će veliki sanitarni čvor i svlačionice s tuš-kabinama za sportaše, a pored njih skladišni prostor u kojem će Udruga „Duga“ i MNK „Duga“ moći odlagati instrumente i opremu. U prizemlju je cjelovit prostor od oko 130 m2 u kojem će se odvijati sva društvena događanja s raznovrsnim sadržajima, od skupova građana, književnih večeri, promocija i drugog, do svakodnevnih druženja. Na katu će biti veća kancelarija za potrebe Mjesnog odbora i 3-4 manje kancelarije za potrebe udruga. Sa stražnje strane je prostrana terasa na kojoj će se također moći odvijati različite aktivnosti. Ukratko, dobit ćemo prostor u kojem će se ljudi moći okupljati i baviti aktivnostima u skladu s afinitetima koje imaju, a udruge i MO će imati odgovarajući prostor za djelovanje. 

Vaša je inicijativa svojevrsni iskorak u radu lokalne samouprave, jeste li imali podršku gradskih vlasti i kako je projekt financiran?

- Kad smo krenuli s ovom idejom imali smo punu potporu bivšeg gradonačelnika Božidara Tomašeka, a isto tako su svi sazivi Vijeća MO – zapad u sva tri mandata dali podršku projektu, bez obzira na stranačku pripadnost članova. Na početku smo krenuli sami iz sredstava MO Crikvenica – zapad, a kasnije se financiranju pridružio i Grad. Ovaj projekt je nadstranački i po mom sudu jedan od najvažnijih projekata za građane s područja MO Crikvenica – zapad, a Grad Crikvenicu svrstava u red jedinica lokalne samouprave s primjernim sustavom mjesne samouprave. Vesele me najave da će gradske strukture u proračunu za sljedeću godinu predložiti osiguranje značajnijih sredstava kako bismo što prije završili zgradu. Mislim da bi mogla biti u punoj funkciji do kraja 2018. godine. 

Na gradilištu zgrade društvene namjene na Dugi okupili su se Branko Plukavec (blagajnik MNK "Duga"), MilePešut (predsjednik Udruge "Duga" i član VMO Crikvenica - zapad), Branko Kleković (predsjednik VMO Crikvenica - zapad i gradski vijećnik), Igor Frković (potpredsjednik VMO Crikvenica – zapad) i Kazimir Baričević(predsjednik MNK “Duga”). Svi oni dali su jednodušnu podršku projektu gradnje zgrade, istakavši kako je to velika stvar za žitelje ovog dijela Crikvenice, te da će svojim sadržajima nova građevina uveliko podići razinu društvenog života.

Ivica Šubat